Skip to content

3 Grafton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block493
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,300
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
29%
Improvement Value:$110,900
71%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120+6.4%
2024$5,753+5.4%
2023$5,460+1.4%
2022$5,382+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955