Skip to content

9 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block496
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,052
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
33%
Improvement Value:$102,200
67%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,998+6.4%
2024$5,638+5.4%
2023$5,351+50.2%
2022$3,563+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,052DeedBook 6572, Page 203Recorded10/22/2024

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,052DeedBook 6541, Page 1204Recorded11/21/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952