Skip to content

11 Theresa StTrenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block496
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
28%
Improvement Value:$127,500
72%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,743+6.6%
2024$6,323+5.6%
2023$5,989+5.9%
2022$5,655+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952