Skip to content

112 Broad Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block497
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
23%
Improvement Value:$166,200
77%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,487+6.4%
2024$7,978+5.4%
2023$7,572+30.2%
2022$5,818+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft1,328DeedBook 6438, Page 204Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5585, Page 243

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4351, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1952