Skip to content

30 Theresa StTrenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 23, 2002

Property Information

Block497
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,052
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
35%
Improvement Value:$99,500
65%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,998+6.4%
2024$5,638+5.4%
2023$5,351+4.7%
2022$5,112+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4344, Page 223

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3102, Page 16

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952