Skip to content

2 Wilburtha RdTrenton, NJ 08628

Built 1930

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block499
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,348
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
19%
Improvement Value:$268,800
81%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,054+6.4%
2024$12,270+5.4%
2023$11,646+1.4%
2022$11,480+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$467,000
Sq Ft3,348DeedBook 6473, Page 79Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft3,348DeedBook 6358, Page 1447Recorded2/22/2019

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 6197, Page 675Recorded7/14/2014

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5871, Page 122

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4087, Page 128

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3201, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1930