Skip to content

21 Blackwood Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1958

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block499
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,964
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
33%
Improvement Value:$184,300
67%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,890+6.4%
2024$10,237+5.4%
2023$9,716+1.4%
2022$9,578+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 3793, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1958