Skip to content

15 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1953

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 23, 2011

Property Information

Block501
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,329
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
36%
Improvement Value:$150,700
64%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305+6.4%
2024$8,747+5.4%
2023$8,302+1.4%
2022$8,184+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6108, Page 1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3850, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1953