Skip to content

82 Jacobs Creek RdTrenton, NJ 08628

Built 1954

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block530
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,276
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,700
38%
Improvement Value:$173,900
62%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,036+6.4%
2024$10,374+8.1%
2023$9,596+1.5%
2022$9,456+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,276DeedBook 6471, Page 740Recorded1/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1954