Skip to content

1741 Seventh St

Trenton, NJ 08638

Built 1988

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block50
Lot302
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,430
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
20%
Improvement Value:$176,600
80%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,684+6.4%
2024$8,163+30.1%
2023$6,274+1.4%
2022$6,185+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,430DeedBook 6535, Page 1220Recorded9/22/2023

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,372DeedBook 6511, Page 1635Recorded1/11/2023

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3876, Page 252

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988