Skip to content

1214 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1923

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block32
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF 2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
15%
Improvement Value:$149,100
85%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+75.8%
2024$3,930+21.7%
2023$3,230+1.7%
2022$3,177+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,448DeedBook 6565, Page 1176Recorded8/16/2024

Property Sale

Sale
$153,000
Sq Ft1,448DeedBook 6488, Page 635Recorded6/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1923