Skip to content

1717 Seventh StTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 20, 2013

Property Information

Block50
Lot308
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,323
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
26%
Improvement Value:$124,500
74%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,635+6.4%
2024$6,237+5.4%
2023$5,920+1.4%
2022$5,835+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,323DeedBook 6179, Page 579Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4282, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1960