Skip to content

2 Metekunk Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block511
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
31%
Improvement Value:$216,200
69%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+6.4%
2024$11,553+5.4%
2023$10,966+1.4%
2022$10,809+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000
Sq Ft2,380DeedBook 6453, Page 39Recorded8/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968