Skip to content

154 Bull Run RdTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block511
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,915
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
36%
Improvement Value:$157,800
64%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,687+6.4%
2024$9,106+5.4%
2023$8,643+1.4%
2022$8,520+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962