Skip to content

31 Brophy DrTrenton, NJ 08638

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block565
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,400
29%
Improvement Value:$222,900
71%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+6.4%
2024$11,657+5.4%
2023$11,064+32.0%
2022$8,381+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,908DeedBook 6582, Page 258Recorded2/5/2025

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 6115, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1972