Skip to content

16 Malaga DrTrenton, NJ 08638

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2000

Property Information

Block512
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
38%
Improvement Value:$152,800
62%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+2.5%
2024$9,457+9.3%
2023$8,650+1.4%
2022$8,526+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966