Skip to content

13 Metekunk Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 1992

Property Information

Block512
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
34%
Improvement Value:$180,300
66%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,491+6.5%
2024$9,847+5.5%
2023$9,333+1.5%
2022$9,197+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965