Skip to content

14 Mansfield RdTrenton, NJ 08628

Built 1972

Last Sale Price
$204,750
Last Sale Date
Aug 12, 1999

Property Information

Block517
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,690
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
33%
Improvement Value:$180,800
67%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,674+6.4%
2024$10,034+5.4%
2023$9,523+1.4%
2022$9,388+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$204,750
DeedBook 3657, Page 88

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972