Skip to content

10 Bedford DrTrenton, NJ 08628

Built 1964

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block518
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,695
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
35%
Improvement Value:$168,500
65%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194+6.4%
2024$9,583+5.4%
2023$9,095+4.4%
2022$8,716+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,695DeedBook 6414, Page 372Recorded9/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1964