Skip to content

9 Lopatcong DrTrenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block519
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,985
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
32%
Improvement Value:$203,600
68%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+6.4%
2024$11,002+5.4%
2023$10,443+1.4%
2022$10,294+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft1,985DeedBook 6411, Page 99Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965