Skip to content

10 Bittersweet Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block525
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,118
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
18%
Improvement Value:$265,200
82%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,711+6.4%
2024$11,949+117.9%
2023$5,485+1.4%
2022$5,406+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,118DeedBook 6494, Page 1645Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,118DeedBook 6472, Page 1929Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960