Skip to content

6 Bittersweet Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Nov 8, 1996

Property Information

Block525
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,142
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
36%
Improvement Value:$100,700
64%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,976+2.1%
2024$5,852+5.4%
2023$5,555+1.4%
2022$5,476+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3132, Page 311

Property Sale

Sale
$47,400
DeedBook 2575, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1960