Skip to content

24 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1966

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block526
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
29%
Improvement Value:$254,000
71%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,045+6.4%
2024$13,202+5.4%
2023$12,531+1.4%
2022$12,352+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 4343, Page 1

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966