Skip to content

1 Windybush WayTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 20, 2005

Property Information

Block526
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,585
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
29%
Improvement Value:$250,200
71%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,927+6.4%
2024$13,091+5.4%
2023$12,425+1.4%
2022$12,248+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5057, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1960