Skip to content

11 Seven Oaks LnTrenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 3, 2004

Property Information

Block528
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,910
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,200
31%
Improvement Value:$214,300
69%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,962+6.5%
2024$11,229+3.1%
2023$10,895+1.4%
2022$10,740+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4875, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1962