Skip to content

16 Forest LnTrenton, NJ 08628

Built 1967

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block528
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
24%
Improvement Value:$304,400
76%
Total Assessment$400,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,752+6.4%
2024$14,806+5.4%
2023$14,054+1.4%
2022$13,853+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft3,384DeedBook 6253, Page 632Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,384DeedBook 6178, Page 649Recorded9/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1967