Skip to content

1739 Fifth St

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Dec 9, 1999

Property Information

Block52
Lot140
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
33%
Improvement Value:$92,800
67%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,170+6.7%
2024$4,844+5.6%
2023$4,585+1.5%
2022$4,517+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3746, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1940