Skip to content

10 Seven Oaks LnTrenton, NJ 08628

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block533
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
27%
Improvement Value:$274,500
73%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,788+6.4%
2024$13,901+5.4%
2023$13,194+1.4%
2022$13,006+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 3659, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1970