Skip to content

2124 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1933
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block53
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
56%
Improvement Value:$39,300
44%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,512+6.4%
2024$3,301+5.4%
2023$3,134+1.4%
2022$3,089+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,240DeedBook 6469, Page 88Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 6208, Page 369Recorded12/9/2014

Property Sale

Sale
$74,010
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1933