Skip to content

40 Arctic Pkwy

Trenton, NJ 08638

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block42
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningB-H
Sq Footage1,416
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
43%
Improvement Value:$83,400
57%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789+6.4%
2024$5,442+5.4%
2023$5,165+1.4%
2022$5,092+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
Sq Ft1,416DeedBook 6467, Page 1727Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1945