Skip to content

16 Corey Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
May 27, 1999

Property Information

Block541
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
34%
Improvement Value:$175,900
66%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,485+6.4%
2024$9,856+5.4%
2023$9,355+1.4%
2022$9,222+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 3608, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1962