Skip to content

13 Currier WayTrenton, NJ 08628

Built 1967

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block543
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,116
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
32%
Improvement Value:$194,700
68%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,311+6.4%
2024$10,633+5.4%
2023$10,092+1.4%
2022$9,948+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,116DeedBook 6567, Page 1466Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 6291, Page 158Recorded6/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1967