Skip to content

16 Van Saun DrTrenton, NJ 08628

Built 1967

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block543
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,046
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
37%
Improvement Value:$161,900
63%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+6.4%
2024$9,464+5.4%
2023$8,983+1.4%
2022$8,855+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 3260, Page 17

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967