Skip to content

9 Bywood Ln

Trenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block544
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
35%
Improvement Value:$164,900
65%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,716+6.6%
2024$9,118+5.5%
2023$8,642+1.5%
2022$8,515+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965