Skip to content

14 Currier Way

Trenton, NJ 08628

Built 1966

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block544
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
36%
Improvement Value:$161,500
64%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+6.4%
2024$9,320+8.4%
2023$8,596+1.5%
2022$8,470+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,836DeedBook 6482, Page 1968Recorded4/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1966