Skip to content

95 Willis DrTrenton, NJ 08628

Built 1982

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block552
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,523
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
34%
Improvement Value:$209,700
66%
Total Assessment$317,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,468+6.4%
2024$11,719+5.4%
2023$11,124+1.4%
2022$10,965+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,523DeedBook 6463, Page 1560Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982