Skip to content

13 Running Brook Rd W

Trenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block554
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
33%
Improvement Value:$145,100
67%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,558+6.4%
2024$8,045+5.4%
2023$7,636+1.4%
2022$7,527+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968