Skip to content

20 Running Brook Rd W

Trenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Mar 7, 2003

Property Information

Block555
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,356
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
32%
Improvement Value:$144,400
68%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,346+6.4%
2024$7,845+5.4%
2023$7,446+1.4%
2022$7,340+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 4489, Page 71

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968