Skip to content

11 Knight LnTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block523
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
35%
Improvement Value:$119,700
65%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,288+6.4%
2024$6,851+5.4%
2023$6,502+1.4%
2022$6,410+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$218,000
Sq Ft1,368DeedBook 6458, Page 1764Recorded10/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960