Skip to content

6 Clive Ct

Trenton, NJ 08638

Built 1967

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block558
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
28%
Improvement Value:$187,400
72%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+6.4%
2024$9,605+23.2%
2023$7,793+4.8%
2022$7,437+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,670DeedBook 6536, Page 1674Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$247,312

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 6420, Page 1775Recorded11/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1967