Skip to content

308 Ewingville RdTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block559
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,401
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
32%
Improvement Value:$135,500
68%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,612+6.6%
2024$7,140+5.6%
2023$6,764+1.5%
2022$6,665+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5197, Page 210

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4707, Page 75

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 2571, Page 325

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980