Skip to content

56 Misty Morn LnTrenton, NJ 08638

Built 1982

Last Sale Price
$154,800
Last Sale Date
Nov 30, 1994

Property Information

Block559
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,700
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
31%
Improvement Value:$156,100
69%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+6.6%
2024$8,131+2.2%
2023$7,955+1.4%
2022$7,842+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$154,800
DeedBook 2884, Page 297

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982