Skip to content

1 Nettletree DrTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$182,310
Last Sale Date
Jul 16, 2003

Property Information

Block579
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,665
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
33%
Improvement Value:$147,900
67%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+6.4%
2024$8,159+5.4%
2023$7,744+1.4%
2022$7,634+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,310
DeedBook 4588, Page 151

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980