Skip to content

3 Honeywood LnTrenton, NJ 08638

Built 1976

Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block561
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
29%
Improvement Value:$235,300
71%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,030+6.4%
2024$12,248+5.4%
2023$11,625+27.5%
2022$9,114+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 6156, Page 207

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 4543, Page 133

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3474, Page 163

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 2574, Page 593

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976