Skip to content

9 Honeywood LnTrenton, NJ 08638

Built 1978

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jul 30, 1993

Property Information

Block561
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,639
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
35%
Improvement Value:$178,000
65%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+6.4%
2024$10,093+5.4%
2023$9,580+13.7%
2022$8,423+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2711, Page 339

Property Sale

Sale
$173,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1978