Skip to content

6 Wild Cherry LnTrenton, NJ 08638

Built 1973

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jan 30, 1998

Property Information

Block562
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,600
28%
Improvement Value:$241,400
72%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,254+6.4%
2024$12,459+5.4%
2023$11,825+13.8%
2022$10,391+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 3322, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1973