Skip to content

4 Wild Cherry LnTrenton, NJ 08638

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block562
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,930
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
30%
Improvement Value:$220,200
70%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$9,594+1.4%
2018$9,464+1.3%
2017$9,338+0.3%
2016$9,313+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 6342, Page 1284Recorded9/26/2018

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4427, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1972