Skip to content

55 Brophy Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block563
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,606
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
23%
Improvement Value:$315,600
77%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,224+6.4%
2024$15,250+7.2%
2023$14,225+36.3%
2022$10,435+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$492,500
Sq Ft2,606DeedBook 6472, Page 378Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968