Skip to content

17 Van Saun Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1968

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block541
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,716
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
24%
Improvement Value:$290,200
76%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,099+6.4%
2024$14,193+26.8%
2023$11,190+1.4%
2022$11,031+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,716DeedBook 6531, Page 179Recorded8/10/2023

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5424, Page 76

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 4386, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1968