Skip to content

7 Primrose PlTrenton, NJ 08638

Built 1971

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block564
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
29%
Improvement Value:$231,000
71%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,833+6.4%
2024$12,063+5.4%
2023$11,450+23.3%
2022$9,284+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,052DeedBook 6573, Page 1842Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$398,000
Sq Ft2,052DeedBook 6485, Page 1420Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 6109, Page 758

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 4254, Page 110

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 2869, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1971